Hukvaldy

Datum konání: 17. - 18. 07. 2021
Datum vydání: 03. 04. 2022
Zápis vytvořil: Vašek Švirga

Vzali jsme si na sebe zase nesplnitelný úkol. To bylo tak: dobijte Hukvaldy, říkali. Bude to sranda, říkali…

Pominu-li, že jenom založit ležení, znamená všechny bágly a zbraně vytahat nahoru do dost strmého kopce (a ne, liška Bystrouška vám tu námahu neulehčí), to mnohem horší teprve přišlo.

Ale nepředbíhejme. Ani Bůh nám nebyl nakloněn! Spokojeni, že ležení je postaveno a okupujeme území v předhradí včetně chrámu Božího, hromy a blesky začaly bičovat krajinu. Jediné místo, kam se šlo schovat byl kostel. Prásk! Odolal. Uvnitř kostela byla sličná dívka, která svým zpěvem zaháněla démony. My jsme je zaháněli mocnými hlty všechno, co mělo víc než 4 volty.

V sobotu šlo vše ještě dobře, ale hrad stále odolával. Zlomový útok měl přijít v neděli. Strategie byla jasná, udatné pluky mušketýru nalevo byla návnada. Když už to vypadalo, že útok bude potlačen, naběhl statečný regiment arkebuzírů, vrhl se proti útočníkům na steč, palašema je zahnal k hradbám a spustil palbu. Sám jsem útok vedl.

_hukvaldy.jpg

(zdroj denik.cz)

Jenže pak jejich Čaroděj na mě seslal kledbu. Viděl jsem jen oheň, kouř, hořel jsem… musel jsem se stáhnout z boje, přežil jsem, ale raněn. Útok se nezdařil. Všem se nám podařilo stáhnout, ale dobývání jsme museli vzdát.

Z ran jsme se vylízali, ale … Hukvaldy jsou stále nedobyté.


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality