Šumperk

Datum konání: 21. - 23. 08. 2009
Datum vydání: 03. 12. 2009
Zápis vytvořil: Vašek Švirga
Fotogalerie

Všude spousty těl a nad bojištěm se vznáší dým. Poslední výstřely mušket utichly a rozhostilo se děsivé ticho, které narušoval pouze déšť... A pak ten trhavý zvuk! Ale počkat, trochu předbíhám...

Léta páně 2009 se uskutečnila rekonstrukce bitvy o Šumperk. Všichni jsme se svými, lehce nedobovými (tank zůstal doma) spřeženími dopravili na místo (i to bylo zajímavé, hlavně když se někomu nechce platit za týdenní dálniční známku - tož Ivo, všechna čest, řídit umíš). Náš předvoj úspěšně postavil dobové vojenské ležení a dokonce zakolíkoval rosnou plachtu (všechna čest podruhé - a já nemusel nic dělat, ale pšt!).

Někdo si umyslil, že prý slavím narozeniny - uprostřed to není až tak špatné ;-). Ohnivé vody zbarvené do zelena ještě všichni pohrdali (ano, minulý čas je správně), takže přednost dostala polívka. A konečně, další oblíbenou zábavou, jinak pilně zaneprázdněné jednotky, byl karban - co by jste čekali, že...

No a konečně k bitvě, byli jsme, jak je to s naším velitelem obvyklé (všechna čest potřetí) na vítězné straně. A samozřejmě s triumfem v rukávě. 14 liberní kanón s obsluhou složenou výhradně z arkebuzíru s Michalem v čele je prostě Bobánek v nejlepším rozmaru. A když se nám ho podařilo vymotat z proradných tažných lan, mohly se jeho výstřely rozeznít bojištěm naplno.

A když jsme u Bobánka, měl předtím vlastní sólo - předváděčku pro diváky. Doteď si vzpomínám na nevěřícný výraz Iva, když si z palbedny vytáhl jakýsi bazmek, kterým měl prý měřit jakýsi náměr a měl ho předvést... Ale divákům se to líbilo. Bodejď by ne, když jsme při finálním výstřelu nabili tři ucpávky.

A zpět k bitvě, i naši mušketýři spolu s pikenýry nezaháleli. Bojovali statečně a nepřátele zahnali a pobili. Dozněly výstřely, nastalo ticho, rozběhlo se rabovat a... a já jsem dopsal.

A komu to nestačí, ať zvedne zadek a podívat se na nás uráčí!

_DSC_0602.jpg


Přihlášení

Aktuality

Brno

08. 08. 2022

O víkendu 12.-14. srpna pojedeme do Brna, kde zúčastníme rekonstrukce obléhání Brna z roku 1645. Více informací k akci je k nalezení zde, program pak zde.

Muzeální léto Třinec

14. 06. 2022

V pátek 17. a sobotu 18.6. budeme k vidění na Muzeálním létu v Třinci. Více informací o akci je zde.

Třinec

03. 05. 2022

V sobotu 7.5.2022 pojedeme do Třince k Werk Aréně na Hutnický den. V odpoledních hodnách budeme se budeme prezentovat ukázkou mušketýrského výcviku.

Starší aktuality