Rožnovská valaška

Datum konání: 8. - 10. 06. 2007
Datum vydání: 24. 12. 2009
Zápis vytvořil: Vašek Švirga
Fotogalerie

V malebném městečku Rožnov pod Radhoštěm se schylovalo k výjimečné události. Velkolepé rekonstrukci 30leté bitvy mezi protestanskými a císařskými vojsky. Vše probíhalo v rámci akce Rožnovská valaška, která ukazovala různé obdoby válčení a vojenské techniky.

Na místo jsme se dopravili již v pátek večer, bylo totiž potřeba vybudovat ležení. Vše šlo podle plánu a tak jsme byli namístě nikoliv odpoledne, ale pozdě večer. Pustili jsme se udatně do stavby stanu, abychom následně zjistili, že někdo zapomněl kolíky. Honza se chytl za hlavu, skočil do svého bitevního tanku verze 1 (ano, bonzaj) a zbytek posádky začal hledat baterky.

Stavění stanu ještě nebylo úplně ideálně nacvičené, ale vše se nakonec skvěle podařilo zvládnout. Zatopili jsme v ohništi a vychutnávali si vůni páleného dřeva a svěžího venkovního vzduchu plného oxidu uhelnatého.

Druhý den jsme se, po této zkušenosti, rozhodli vytunit náš stan a vznikl projekt rosné plachty. Tato skvělá věc zajistí to, že dýchání ve stanu je ještě příjemnějším. Akorát nikdo neví, jestli doopravdy funguje, nebo je to silný placebo efekt ;-).

Co se týče bitvy, první se bylo nutné řádně připravit. Musím uznat, že kuchyně byla opravdu vynikající. Taky člověk pochopí, že brát si na takovou akci laptop je holá zbytečnost. Dále se nesmí opomenout perfektní pikenýrský výcvik vedený Mišálkem. Bohužel, i když se každému líbil, nikdo se nechtěl bitvy jako pikenýr zúčastnit, ale to Mišálka, v roli správného pikenýrského velitele, neodradilo. Vydal se před bitvou pryč se slovy, že si jednotku sežene, i kdyby se...

No a nastala ta slavná řež. Postavili jsme se hrdinně na vítěznou stranu v hojném počtu, ruce připravené na jílcích kordů a palašů, případně svých mušketách a arkebuzách.

A hle, na pomoc těsně před bitvou přichází skutečně Mišálek se svou neporazitelnou gardou. Tři statné a pro nepřátele hrozivě působící mamky, oděné plechy, pevně svíraly své píky. Vítězství bylo jisté.

Došlo na steč. Útok nepřátel byl slabý a vypadalo to, že co nevidět prorazíme jejich řady a zvítězíme. Jenže vše bylo jinak, protože většina vojska se nás rozhodla oběhnout a napadli nás se zálohy :-(. Pikenýrky se bohužel se svými píkami nestačili ani otočit a pady mrtvé. Mě se zase zasekl meč v pochvě.

Jediný, kdo ustál tuto strašnou řež byl Adam. Utekl nepřátelům a ti ho ještě dlouho pronásledovali. Ale i Adam byl nakonec poražen.

Přestože jsme tentokráte padli, nezastavilo nás to a v dalších bitvách jsme si vydobyli spoustu hrdinných vítězství a trofejí.

Dodatek: žádný absinth, polívka jen ve vší počestnosti, to hledíte co?

IMG_3038.JPG


Přihlášení

Aktuality

PF 2020

23. 12. 2019

Hezké svátky vánoční a úspěšný rok 2020 přeje společnost Les Enfants Perdus.

Bratislava

01. 10. 2019

O víkendu 5. - 6. 10 vyjedeme zúčastnit bitvy v Bratislavě. Půjde o připomenutí bitvy, která se odehrála 14. září 1619 na břehu Dunaje pod Bratislavou. Přijďte také zažít rekonstrukci této události. Více informací je k dispozici zde.

Svatováclavské střelby

24. 09. 2019

V sobotu 28.9. proběhnou na střelnici v Sedlnici 24. Svatováclavské střelby. Akce začíná v 9:00, prezentace a přejímka zbraní již od 8:00. Přihlašovací formulář je k dispozici zde.

Starší aktuality