Bitva u Grunwaldu

Datum konání: 17. 07. 2010
Datum vydání: 08. 08. 2010
Fotogalerie

Bitva u Grunwaldu (15.07.1410, http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Grunwaldu) měla pro naši výpravu dva primáty. Byla to první bitva, které jsme se účastnili pouze jako diváci a zároveň k ní vedla téměř nejdelší cesta. K dosažení cíle nám trvalo „pouhých“ osm hodin, při kterých jsme urazili více než 555 km

_b-1.jpg

Protože jsme se bitvy neúčastnili, bylo potřeba zajistit ubytování mimo dobový tábor. Podařilo se nám ubytovat se v kempu vzdáleném přibližně 30 km od dějiště bitvy. Zde jsme dorazili pozdě v noci, rychle vybalili stany a usínali jsme plni očekávání příštích zážitků. Největší nedočkavci nemohli dospat rána. Vděčíme jim za poměrně časný budíček, díky kterému jsme na místo bitvy vyrazili relativně časně. K našemu údivu nám nepříliš daleká cesta trvala velmi dlouho, neboť většinu doby jsme strávili popojížděním v kolonách plných diváků. Nudu jsme zaháněli nejrůznějšími způsoby.

_b-2.jpg

Konečně jsme dojeli a úspěšně zaparkovali. Ještě trocha finálních příprav s nadějí na účast v bitvě.

_b-3.jpg

K tomu nakonec nedošlo, což jsme se k naší neskonalé radosti dověděli asi tak půl minuty po ukončení příprav. Proběhlo zrychlené částečné odstrojení a pak jsme zdolali posledních několik set metrů v doprovodu davu návštěvníků. Plni očekávání jsme se vrhli ke stánkům, které se objevili na místě akce. Stánky byly snad úplně všude. Kam jsme se podívali, tam jsme viděli stany, kolotoče a prodavače. Pokryly celé blízké okolí a nebyl vidět jejich konec. Naše nadšení z nich však postupně vyprchávalo, chvílemi jsme si připadali spíše jako na festivalu než na dobovém tržišti.

Konečně přišel cíl naší výpravy – rekonstrukce bitvy. Před našimi zraky se promenádovaly masy střelců, pěšáků i jezdců, kteří představovali řád německých rytířů, litevské i polské bojovníky. Bitva byla pojata jako monstrózní akce, které se zúčastnilo více než 2 000 bojujících. Děj byl doprovázen vyprávěním komentátora a byl podbarven velmi dobře vybranou hudbou.

_b-4.jpg

Přesto však nejsilnějším zážitkem bylo neskutečné horko. Trpěly jím obě strany, diváci i bojovníci. Sanitka a záchranáři se během celé doby na chvíli nezastavili. Upřímně jsme bojovníky obdivovali za to, že vydrželi. A to jim organizátoři akce ještě pěkně přitopili.

_b-5.jpg

Po ukončení bitvy jsme opět vyrazili na obhlídku. Naše nálada se s rostoucím přehříváním těla postupně zhoršovala. A pak jsme našli TO. Dobový tábor a historické tržiště. Všechny útrapy byly zapomenuty, oči se rozzářily. Plni nového elánu a energie jsme se vrhli mezi množství stánků.

_b-6.jpg

_b-7.jpg

Touhy snad každého z nás byly uspokojeny. Bylo zde vše, od zbraní, oděvů, šperků až po kožešiny, nádobí či obrazy. Prohlédli a ozkoušeli jsme snad vše, co se dalo, a plni zážitků jsme se vypravili zpět do kempu, kde jsme nocovali. Jeho nalezení nebylo zrovna jednoduché, neboť GPS měla žertovnou náladu, ale nakonec se podařilo. Po nezbytné očistě od prachu a žáru jsme se pomalu připravovali k spánku a zpáteční cestě.

Ráno jsme vstali dřív než jsme chtěli, neb počasí nám nepřálo a ze stanů nás vyhnaly potůčky deště. Díky němu však cesty byly prázdné a domů jsme dorazili rychleji, než jsme předpokládali. Příští rok jedeme zase, tentokrát snad už jako účastníci.


Přihlášení

Aktuality

PF 2020

23. 12. 2019

Hezké svátky vánoční a úspěšný rok 2020 přeje společnost Les Enfants Perdus.

Bratislava

01. 10. 2019

O víkendu 5. - 6. 10 vyjedeme zúčastnit bitvy v Bratislavě. Půjde o připomenutí bitvy, která se odehrála 14. září 1619 na břehu Dunaje pod Bratislavou. Přijďte také zažít rekonstrukci této události. Více informací je k dispozici zde.

Svatováclavské střelby

24. 09. 2019

V sobotu 28.9. proběhnou na střelnici v Sedlnici 24. Svatováclavské střelby. Akce začíná v 9:00, prezentace a přejímka zbraní již od 8:00. Přihlašovací formulář je k dispozici zde.

Starší aktuality