Polní bitva Rajhrad 1645

Datum konání: 20. - 22. 08. 2010
Datum vydání: 27. 09. 2010
Zápis vytvořil: Luboš Beliančin
Fotogalerie

Je krásné srpnové páteční odpoledne a my se plni očekávání vydáváme na další bitvu, která se tentokrát odehrává ve městě Rajhrad poblíž Brna. Naše plechové kočáry jsou opět narvány až po strop veškerým nezbytným vybavením a nějakými laskominami a my se usilovně modlíme abychom dorazili na místo určení bez problémů, což se nám po pár hodinách jízdy na konec podařilo.

Po příjezdu na místo jsme byli nahnáni do místního „parčíku“, kde byl situován dobový tábor a my mohli začít stavět naše „šapito“ a pár „áček“, které nám měly skýtat přístřeší a pohodlí naších pojízdných domovů až do nedělního dopoledne. I přes obvyklé počáteční zmatky se dobrá věc podařila a naše plátěné domovy byly stabilně postaveny a my do nich mohli úhledně naskládat veškerá svá zavazadla. Po nastěhování a pár základních informacích k sobotnímu plánu jsme se rozešli za zábavou a po té na kutě, protože nás čekal perný a parný sobotní den.

V sobotu ráno po probuzení a vydatné snídani jsme se odebrali na bitevní pole (tento krát to pole opravdu bylo :-D), kde se odehrával nácvik bitvy a nezbytná bezpečnostní instruktáž. Vzhledem k velmi horkému letnímu počasí (a pro některé i vzhledem k probdělé noci) byl nácvik bitvy velmi náročný, ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti :-D.

_1.jpg

Po nácviku už na nás čekala rutina v podobě kontroly a čištění zbraní, balení ucpávek do děla apod. Mezi tím co jsme si chystali vybavení na bitvu, vařily naše milované markytánky oběd, abychom v bitvě nepadli vysílením. Po výborném obídku bylo na programu vystoupení části naší skupiny s historickými tanci a o něco později ukázka děla s plnou osádkou.

_2.jpg

_3.jpg

Kromě našich vystoupení obsahoval celodenní program spoustu zajímavých vystoupení a jako zlatý hřeb byla rekonstrukce bitvy.

Bitva byla jako vždy náročná, čemuž napomáhalo i horké, slunečné počasí, takže vojáci padali jako zralé hrušky jak pod zásahy chladných zbraní a šrapnelů, tak i z horka proti kterému nám vydatně pomáhaly bojovat markytánky, které nás napájely výtečnou vodou.

_4.jpg

_5.jpg

_6.jpg

Po dlouhém litém boji byl konec bitvy a byl čas na probuzení mrtvol. Na shrnutí bitvy už zbývá jen konstatovat, že jsme vše bez zranění přežili a ani vyprahlé a zarostlé pole nelehlo popelem.

Po návratu do tábora byl čas na to se osvěžit, uklidit vybavení a pak už každý trávil volný čas dle vlastního uvážení. S příchodem večera jsme od markytánek dostali výbornou večeři a mohli jsme slavit zdárně proběhnuvší bitvu. Oslavy probíhaly v blízké hospůdce a na rockovém minifestivalu, který naprosto neplánovaně završilo vystoupení dvoučlenné skupiny Insectus, po kterém již byl čas odebrat se na kutě.

Po nedělním probuzení a snídani již nastal čas balení, loučení s přáteli a odjezdu do svých domovů. Po nacpání výbavy do našich plechových kočárů se vydáváme na cestu domů, během které probíráme své zážitky a přemýšlíme o další plánované akci.

Fotografie převzaty z:

http://aiife.rajce.idnes.cz/Rajhrad_2010/#

http://mssasmodeus.rajce.idnes.cz/Polni_bitva_Rajhrad_1645%2C_rocnik_2010/

a dodatečně přidány fotky od Kariny Nimrichtrové a Milana Janoštíka (děkujeme).


Přihlášení

Aktuality

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.
Starší aktuality