Vernisáž v Novém Jičíně

Datum konání: 30. 04. 2013
Datum vydání: 07. 07. 2013
Zápis vytvořil: Jan Langer - Honza

REGION

Týdeník okresu Nový Jičín úterý 14. Května 2013

Výstava představuje vojenskou minulost Nového Jičína

Nový Jičín (edm) – Unikátní výstava u příležitosti 700. Výročí první písemné zmínky o městě Nový Jičín připravilo Muzeum Novojičínska. Expozice v Žerotínském zámku mapuje vojenskou historii města a podílela se na ní řada významných, nejen tuzemských institucí.

Muzeum Novojičínska otevře slavnostní vernisáží v Žerotínském zámku 30. dubna 2013 v 17 hodin výstavu Městské opevnění a boje o Nový Jičín. Slavnostní vernisáž bude doprovázena vystoupeními a přítomní hosté zhlédli ukázky z vojenské historie Volné společnosti pro historii a šerm „les Enfants Perdus“ představující pěší pluk hotovosti Jana Jiřího Krnovského, Mortaigne Regiment, a nechyběly samozřejmě pěší pluky, jako čestné stráže, historické vojenské jednotky z Klubů Vojenské Historie Nový Jičín představující pluky č. 7 -„Harrach“, č. 20 -„Kaunitz-Rittberg“ a č. 29 -„Laudon“, jejichž garnizóna byla během 18. a 19. stol. v Novém Jičíně.

Výstava přiblíží nejen vývoj městského opevnění, ale současně i nejvýznamnější bitvy o město Nový Jičín z let 1427, 1607 a zejména z roku 1621.

Autory výstavy s názvem Městské opevnění a boje o Nový Jičín jsou pracovníci muzea a historik PhDr. Jiří Jurok a Eduard Piterka, umělecký kovář a autor většiny prezentovaných replik zbraní. „Je to výstava pojednávající o vývoji opevnění a současně o válečných dějinách Nového Jičína. Máme vystaveny historické panely, zbraně, zbroj, výzbroj od 15. do 19. století. Jsou tam například husitské zbraně, dále zbraně z třicetileté války, například muškety a pak pistole i pušky.“ Uvedl Jiří Jurok. Kromě vlastních exponátů a historických dokumentů se Muzeu Novojičínska podařilo obohatit Rytířský sál i o artefakty Vojenského historického ústavu Praha, Slezského zemského muzea, Státního zámku Lysice, spolupracovalo také polské Národní muzeum Kielce, Husitské muzeum v Táboře a další instituce.

Slavnostní vernisáž se uskutečnila v úterý 30. Dubna 2013

Výstava potrvá až do 25. Srpna 2013, muzeum je otevřeno od úterý do pátku od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin a v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin.

_vernisaz1.jpg

No, a my už tam nebudem. A ani Piškot z Mortaingne Regimentu. Vážil dlouhou cestu z Brna asi na 3 minuty povídání. Tak mu přejme chvilku slávy. No, ale podle fotky jsme spíš posílili my, když se zařadil pod naši slepici. Ale zastřelil nám dezertujícího zákopníka. Budem si to muset pamatovat.

V každém případě je paní ředitelka Muzea NJ dílo. Neumí přečíst správně ani to, co si napíše na papír a pak to s velkou pompou před plénem roztřeseným hlasem prezentuje. Kluci z KVH-ček museli zoufale držet tvář, aby něco neprovedli.

_vernisaz2.jpg


Přihlášení

Aktuality

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.
Starší aktuality