Sevičná

Datum konání: 01. 05. 2014
Datum vydání: 27. 07. 2014

Tak jsme jako každý rok, na prvního Máje (1. Května), zahájili sezonu secvičnou. Musím ale konstatovat, že se nás na akci schází čím dál tím méně. Vypadá to, že to někteří nepovažují za důležité. Přitom cvičení a organizace ve tvaru jinak a jinde cvičit nejde. Na samotné bitvě už je většinou pozdě a laxní přístup se vždycky vymstí.

Letos jsme opětovně zkoušeli nabíjení za pochodu, procházení řad tvarem, karé a obě formace střelby v salvách. Dělostřelci letos budou muset si udělat secvičnou sami, protože na zámeckou zahradu jsme dělo nebrali. Den předem pršelo a nebylo jisté, v jakém stavu zahrada bude. Taky bylo vidět hned ráno, jak silná byla rosa. Stačilo jen projít louku jedním směrem a měl jsem promočené boty. Naštěstí vykouklo sluníčko a poměrně rychle posečenou louku vysušilo, takže na vlastní pochodování už bylo sucho.

Museli jsme to ale udělat trochu poctivěji než minulá léta. V loňském roce parlament schválil změnu zákona o zbraních a střelivu (č. 170/2013 Sb), která se nás také týká. Předpokládám, že všichni střelci vědí, že zbraně, které používají, se řadí do kategorie zbraní „D“, na které se v současné době nevztahuje povinnost pořídit si zbrojní pas ani registraci zbraně. Co nás ale hodně zajímá, je nové sankcionování držitelů zbraní kategorie „D“. Pokud je držitel pod vlivem omamných a psychotropních látek a manipuluje se zbraní, je postižitelný pokutou 5 000kč blokově a 50 000kč ve správním řízení. A nic to nemění na faktu, že nemá zbrojní pas. Taktéž nový výklad o organizaci rekonstrukcí bitev a jiných historických ukázek jsme se snažili vysvětlit podle stanoviska výkladu zákona MV, který jsme našli na jejich stránkách.

Samotné znění bude přiloženo nebo vyvěšeno na našem webu, aby si i ti nepřítomní uvědomili, že prevence není k ničemu.

_secvicna.jpg


Přihlášení

Aktuality

Těšín

30. 06. 2020

V sobotu 20.6.2020 jsme se spolu se spřátelenými polsykými skupinami zúčastnili setkání a střeleckého tréninku na obou březích řeky Olše. Akce se byla bez diváků.

Pustá polom

30. 06. 2020

Dětem na hasičském táboře jsme v pátek 26.6.2020 zpříjemnili odpoledne prezentací naší skupiny, ukázkami činnosti a soutěží.

Tréninky

17. 05. 2020

Od neděle 24.5.2020 začneme opět trénovat. Vzhledem k nastálé situaci ohledně COVID-19 to bude zatím stále v omezeném režimu, s rouškami. Scházet se budeme nově v parku, nikoliv jak jsme byli doposud zvyklí, "pod jabloní".

Starší aktuality