Rožnovská Valaška

Datum konání: 8. - 10. 06. 2012
Datum vydání: 04. 01. 2016
Zápis vytvořil: Jan Galia - Zrzečka

V pátek jsme úderem sedmé s Jirkou vyrazili směr Rožnov. Po příjezdu do dřevěného městečka jsme pomohli se stavbou jurty. Mezitím padla noc a těsně po dokončení práce přišel déšť, takže jsme usínali za zvuku kapek padajících do misek umístěných pod „komínem“.

V sobotu ráno dorazily posily, doplnily se stavy na celkových osm mušketýrů, dva arkebuzíry, čtyři dělostřelce, dvě markytánky a vlajkonoše. Za občasného deště jsme vyrazili do průvodu městem. Po krátkém postávání na náměstí a pózování pro fotografy jsme se sešikovali před sochou T.G.Masaryka na skupinové focení a po krátkém cvičení pohybu ve formaci mezi nadšenými přihlížejícími a jsme se vydali zpět. Po zbytek dne bylo vyhlášeno volno a tak jsme měli šanci si projít dřevěné městečko a podívat se na vystoupení ostatních skupin. Večer jsme usínali za veselého zpěvu od táboráku, který se podařilo Vencovi rozdělat i navzdory těžkých podmínek mokrého tábořiště.

V neděli po snídani proběhly přípravy na samotnou bitvu. Obešli jsme dřevěné městecko zvenčí a slavně napochodovali jako bránící se švédská armáda na plac a utábořili se. O chvíli později dorazila císařská vojska s jasným cílem – vyhnat nás. Do bojů se však pouštěli spíše opatrně, takže pro nás nebyl problém první dvě vlny odrazit. Poté se nám pokusili naposledy domluvit bez boje, bez úspěchu. Zjevně neuspokojeni výsledky vyjednávání nás velitelé vyhnali na velkou závěrečnou zteč, kde nás pobili. Dali jsme jim ale zabrat, neboť jsme měli téměř dvojnásobnou převahu, jak v počtu bojovníků, tak i děl. Po vystoupení jsme se sešikovali k pozdravu diváků a očekávali ohlášení jména skupiny. Očekávané heslo „Les Enfants Perdus“ se i přes Plaváčkovu nápovědu hlasateli neozvalo. Následoval odchod do jurty, vyčkávání na Honzu a za občasného deště balení tábora a odjezd.


Přihlášení

Aktuality

Bratislava

02. 10. 2021

O víkendu 1.-3.10. vyjedeme do Bratislavy, kde se zúčastníme již šestého ročníku akce Bitva o Bratislavu. Více informací k akci je dostupný na facebooku pořádající skupiny.

Svatováclavské střelby

01. 10. 2021

26. ročník Svatováclavských ostrých střeleb z historických zbraní a jejich replik, vypsané pro doutnákové, kolečkové, křesadlové a perkusní systémy vojenských ráží. Cíleno na účastníky rekonstrukcí historických bitev a LH.

Bratislava

01. 10. 2021

Aj keď trošku na poslednú chvíľu, pozývame vás na Bitku o Bratislavu 2021! Dátumovo to vychádza na *1.-3.10. 2021*, pričom sobota 2.10. je samozrejme deň akcie.

Starší aktuality