Hradec nad Moravicí

Datum konání: 30. 08. 2014
Datum vydání: 17. 07. 2017
Zápis vytvořili: Jan Galia - Zrzečka, Ivoš

Večer se prohluboval, déšť bubnoval do doškové střechy. Hostinec se pomalu uklidňoval, lidé postupně odcházeli a zbyli jen ti, co je doma nikdo nečeká a podivné existence, stejné jako já. Náš regiment v tomhle městečku už táboří pár dní, ale postupně se přemisťuje jinde, já jsem v poslední skupině, která čeká na rozkaz k přesunu. Seděl jsem opřen o zeď komína, nahříval si záda a upíjel z poháru vína.

Najednou se otevřely dveře, průvan nahnal studený vzduch. Vzhlédl jsem a spatřil jednoho z naši skupiny, náš písař a velitel pikošů v jedné osobě. Rozhlédl se po lokále a pak vyrazil mým směrem. Za sebou nechával kapičky ze svého kabátce a z kordu, na kterém mu spočívala levá ruka. Přišel ke mně a pokynul rukou, jestli si může sednout. Naznačil jsem mu že může. Shodil kabátec ze sebe a položil ho na stůl, sundal si klobouk a hodil ho na kabátec, od jeho zrzavých vlasů stažených do ohonu a zrzavé bradky se odrazily paprsky z plamenů ohniště.

Sedl si na proti mně. Teprve nyní se na mně mně usmál, a prohlásil: "Jak se daří?“ Pořád se na mně usmíval. Nebyl jsem zrovna v náladě nad nějakou filozofickou debatou, lehce jsem se na něho zamračil a řekl: "Vcelku to jde, co chceš"? Ještě více se usmál a řekl: "Rovnou přejdeme k věci? Dobře. Hejtman chce ještě zprávu z té akce z Hradce nad Moravici, všichni už nějaké vyjádření dali, ale ty pořád ne". Udiveně jsem se na něho podíval:" To už bylo před pár lety, moc si to nepamatuji". Ještě více se usmál a prohlásil:"Tak vzpomínej, já si udělám pár poznámek." Otočil si brašnu na břicho rozepnul ji, a vyndal flakonek inkoustu, husí brk a pergamen, "Poslouchám".

Říkal jsem si, jestli má cenu se s ním hádat, ale pak jsem si řekl, že ne, má svou hlavu a vždy splní zadaný úkol, hluboce jsem si povzdech, upil vína a začal jsem vzpomínat. "Byla to jenom taková rychlá akce, měli jsme dělat ochranu na jedné svatbě, asi se předpokládaly problémy, proto nás tam hejtman nahnal hojně. Dorazili jsme tam kolem poledne, svatba byla už v plném proudu, zaujali jsme místo v zámecké zahradě těsně u brány, začali jsme hrát karty a bavit se. A ty víš moc dobře, že nám to dlouho nevydrželo." Pousmál jsem se na něho. Přestal škrábat na pergamen, zarazil se a pousmál, pak mi naznačil, ať pokračuji.

"Hejtman, náhle zavelel, že bude probíhat výcvik jednotek. Až do večera jsme šlapali kolem dokola, stříleli, občas někteří z nás měli hlídku u brány a u vstupu, kde byla nevěsta. Čím více se blížil večer, tím byl chlad horší a horší a více zalézal do těla. Už byl večer, a jen měsíc se odrážel od plešky našeho hejtmana". Najednou, více potlačil brkem na pergamen a ozvalo se křup. Právě si zlomil špičku na husím brku. Podíval se na mně, jako kdybych za to mohl já, a vytáhl nuž co měl u boku, přesnými tahy vybrousil brk zpět do správné podoby, znovu ho namočil a chvíli zíral na pergamen, pak řekl: "Pokračuj". Během tohoto divadla jsem na sobě nedal nic znát a jen ho se zájmem sledoval. "Hejtman pak dostal peníze za stráž, žold nám vyplatil tak jak slíbil, žádný problém nebyl, vše proběhlo hladce." "Děje se snad něco"? Neodlepil tvář od psaní a řekl: "Ne, nic se neděje, jen hejtman chce mít vše pohromadě. Nemusíš se bát". Usmál jsem se na něho a řekl jsem: "Já se nebojím, já mám jenom strach". Zkoumavým pohledem se na mně podíval, ale nic neřekl, jen se rozhlédl: "No, asi tě už nebudu dneska zdržovat, ještě musím zařídit pár věcí". Začal si balit své psací náčiní a uložil ho do brašny. Nasadil si klobouk a plášť. Chvíli se na mně zahleděl a pak mi pokynul na pozdrav, otočil se a odcházel ke dveřím lokálu, otevřel dveře a vešel do deště. Zavřel za sebou.

Chvíli jsem ještě sledoval zavřené dveře, znovu se opřel o stěnu komína a pomalu si znovu začal uvolňovat. Vrhací dýku jsem zpět zasunul do pouzdra a usrkl vína.


Přihlášení

Aktuality

Hukvaldy

14. 07. 2024

O víkendu 20-21.7.2024 budeme na Hukvaldech! Zúčastníme se akce Obléhání nedobytné pevnosti. Přijďte se podívat a užít si spolu s námi krásy hradu hukvalského. Více informací o akci je zde.

Portášské slavnosti

09. 07. 2024

O víkendu 12-14.7.2024 budeme ve Valašské Bystřici, kde se zúčastníme Portášských slavností a bojové ukázky. Přijďte si užít horký letní víkend s námi. Více informací o akci je na letáku zde.

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Starší aktuality