Tenczyn

Datum konání: 4. - 05. 08. 2018
Datum vydání: 31. 12. 2018
Zápis vytvořili: Jan Galia - Zrzečka, Jan Langer - Honza

Tak raději hodně rychle to napsat, ať to člověk nemusí nosit v hlavě a pracně vzpomínat.

Byli jsme na akci v Tenczynu v Polském Slezsku, asi 170km od hranic. První kontakt s Piotrem Duszou byl na Kurovnicích loni. Tenkrát řekl, ať přijedeme. Tak jsme v malé obsadě tam vyrazili. No, přiznám se, že jsem čekal víc, ale to je jen otázka času a organizátorových možností. Potkali jsme se tam s Kroměřížákama, Banderiem, Havranama a Houwaldovým regimentem. Samotná akce byla svázaná dějinnou linkou a moc se tam blbnout nedalo a největším nepřítelem je horko. V sobotu by se na kyrysech dalo smažit, a jestliže někdo vařil, musel hlídat oheň. Stanovací prostor byl na vyštěpkované oblasti a drobné větve a drť byly skoro všude. Samotná cesta na Tenczyn je jízda po dálnici až do vzdálenosti asi 5 km od hradu. Po sjezdu na Rudno je akorát špatně nebo spíše pozdě značený směr pro odbočení. Ale hned pak je kruháč, takže se moc nebloudí.

 

Takže si myslím, že výjezd splnil základní požadavek na navázání kontaktu. Jak a jestli bude nějaká akce v následujícím roce, se zatím nedá předpokládat, ale pokud by to šlo, bylo by vhodné jet ve větším počtu. Cesta je přibližně stejná jako do Brna, akorát, že se někde platí dálniční mýto (10zl za auto, 18 zl za auto s vozíkem).

 

Drobné poznatky.

  1. Domluvit částku za účast s organizátorem předem, jinak se jede za své.

  2. Nepočítá se cesťák podle kilometrů, ale částka na vojáka. Takže se to bude muset spočítat - jak velké budou předpokládané náklady. Částka se pohybuje obvykle od 50 do 80 zl na hlavu. Markytánky se neplatí.

  3. Nespoléhat na slíbené stravování a vést si vlastní rezervu. Snaží se vařit ve velkém pro všechny, ale jak se dostanou k flašce, tak je jídlo nepoživatelné nebo s velkým skluzem.

  4. Účetnictví by neměl být problémem, protože jim stačí naše faktura. Pro nás to ale znamená vždy zjistit aktuální měnový kurz ČNB a uvádět obě měny. Jejich pro jejich vyúčtování a naši pro naše účetnictví.

  5. Jak dopadne navázaný kontakt je zatím ve hvězdách, ale kontakt na P. Duszu máme a další na na spolek „Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego“ s vedoucím Markem Michalewskim dopadlo tak, že přislíbil poslat jejich plán akcí na další rok. Kontakt je na FB - facebook.com/PospoliteRuszenieKrolestwaPolskiego a tel. – polská předvolba 792 700 222


Přihlášení

Aktuality

Svatováclavské střelby

27. 09. 2020

V pondělí 28.9.2020 proběhnou tradiční 25.Sedlnické Svatováclavské střelby. Akce se bude konat, stejně jako v předchozích letech, na střelnici v Sedlnici. Více podrobností v propozicích zde.

Bílá Hora

16. 09. 2020

Již tento víkend, tj. 19-20. 9. 2020 se na Vypichu v Praze uskuteční rekonstrukce birvy na Bílé hoře. Přijďte se podívat, jak se před 400 lety psala historie českých zemí. My tam určitě budeme. Informační plakát k akci zde.

Velké Meziříčí

27. 08. 2020

O víkendu 4. - 6. 9. 2020 budeme na zámku ve Velkém Meziříčí. Zúčastníme se historických slavností, zaměřených na třicetiletou válku. Neváhejte a přijeďte se podívat taky. Více informací k akci je k vidění zde.

Starší aktuality