Dobývání Kroměříže

Datum konání: 10. - 11. 05. 2019
Datum vydání: 21. 05. 2019
Zápis vytvořil: Jan Galia - Zrzečka

Po několikaleté odmlce jsme si mohli zase mnout ruce - letos byla opět vyhlášena bitva v Kroměříži. Při vzpomínce na pohodové akce v dřívějších letech jsem proto neváhal a přihlásil se.

_krom2019_1_res.jpg

Příprava na bitvu probíhala již standardně den předem při balení vozíku. Další den – v pátek se u mě zastavil Meďoš a spolu s Marťou jsme vyrazili ku Kroměříži. Na místo jsme dorazili z perdíků jako první, takže jsme vybrali místo pro jurtu a vyčkali příjezdu ostatních. Stavbu jsme stihli dokončit akorát včas abychom se stihli v pohodě obléct a před osmou večerní jsme vyrazili na průvod městem. Protože týden předem zhatilo Secvičnou špatné počasí, učili jsme přítomné nováčky potřebné povely za pochodu (někdy i doslova). Průvod vyšel od bočního vchodu do parku, kousek po hlavní cestě a pak vedlejšími uličkami až na náměstí. Tam byla celá akce oficiálně zahájena. Po návratu do tábora utekl večer rychle – někteří si upekli špekáček, někteří se rozprchli navštívit ostatní skupiny a zbytek byl v jurtě. Přes noc jsme, v očekávání nízkých ranních teplot, přitopili noc ufonem. Názory na teplotu se různí, dle některých bylo horko, dle jiných tak akorát. Já osobně se řadím k první skupince.

_krom2019_2_res.jpg

Ráno jsme postupně všichni probudili uschopnili a dopoledne nastoupili na další průvod. Na náměstí jsme vystřelili dvě salvy a hned vedle, před Mlýnskou bránou jsme sehráli první šarvátku mezi stavovskými a švédskými vojsky. Po jeho skončení jsme se přesunuli zpět do tábora na odpočinek a oběd. Aby pro mě nebylo novinek málo, tak jsem asi dvě hodiny před bitvou zjistil, že nebudu s pikenýry, ale místo toho budu velet Evženovu dělu. Nadšený tou myšlenkou (nikdy jsem do té doby dělo neodpaloval) jsem si jen u Honzy vyžádal dělostřelecký výcvik pro velitele, který jsme „sfoukli“ krátkým nácvikem a veřejnou ukázkou před diváky s Honzou, Marťou a Sibou.

_krom2019_4_res.jpg

Do bitvy jsem tedy nenastupoval s píkou a ve zbroji, ale dosti lehce vystrojen a s palbednou v náručí. Měli jsme s Marťou dělo obsluhovat sami, ale těsně před bitvou mi byli přiděleni ještě dva další vojáci. Díky tomu jsme si mohli užívat relativně klidnou a pohodovou pozici a měli pěkný výhled na bojiště. Bitva samotná svižně odsýpala. Mě se v průběhu posouvání děla povedlo ztratit Evženovu jehlu na zátravku, naštěstí ale byla nalezena krátce po bitvě ochotnými diváky, kterým za to velice děkuji.

_krom2019_3.jpg

Po bitvě následovala odpolední svačina a po odchodu většiny diváků pak i balení jurty a odjezd. Většina z nás už měla na neděli další program a proto jsme se v Kroměříži tentokrát nezdrželi do neděle.


Přihlášení

Aktuality

Těšín

30. 06. 2020

V sobotu 20.6.2020 jsme se spolu se spřátelenými polsykými skupinami zúčastnili setkání a střeleckého tréninku na obou březích řeky Olše. Akce se byla bez diváků.

Pustá polom

30. 06. 2020

Dětem na hasičském táboře jsme v pátek 26.6.2020 zpříjemnili odpoledne prezentací naší skupiny, ukázkami činnosti a soutěží.

Tréninky

17. 05. 2020

Od neděle 24.5.2020 začneme opět trénovat. Vzhledem k nastálé situaci ohledně COVID-19 to bude zatím stále v omezeném režimu, s rouškami. Scházet se budeme nově v parku, nikoliv jak jsme byli doposud zvyklí, "pod jabloní".

Starší aktuality